Topuk Dikeni Nedir?

Topuk ağrınız olduğunda, topuk dikeninden kaynaklanan yaygın bir varsayımdır. Topuk dikeni, topuk kemiğiniz ile kemer arasında uzanan, kalsiyum birikintisi adı verilen kemik benzeri bir büyümenin yarattığı ayak durumudur. Topuk dikenleri sık sık topuğunuzun önünde başlar ve sonunda ayağınızın diğer kısımlarını etkiler. Normalde bir inç uzunluğunda yaklaşık çeyrek vardır, bu yüzden mutlaka çıplak gözle görülemeyebilir.

Topuk dikeninin tespiti zor olabilir. Topuk dikenleri her zaman ağrıya neden olmaz ve tüm topuk ağrıları topuk dikeniyle ilgili değildir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeninin belirtileri arasında topuğunuzun önünde ağrı, iltihaplanma ve şişlik gösterilebilir. Etkilenen bölge dokunduğunuzda sıcaklık hissi verebilir. Belirtiler ayağınızın arkasına da yayılabilir. Sonunda, küçük kemikli bir çıkıntı görülebilir.

Bazı topuk dikenleri hiçbir belirti göstermeyebilir. Topuk dikenli kişilerin yaklaşık yüzde 50’si belirti olmamasından kaynaklı topuk ağrısı çekiyor. Ayrıca topuğu saran yumuşak dokularda veya kemiklerde herhangi bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Topuk dikenleri genellikle sadece X ışınları ve başka bir ayak rahatsızlığı için yapılan diğer testlerle keşfedilir.

Topuk dikenini kendi başınıza teşhis etmek zordur. Bunun nedeni, belirtilerin topuk ağrısı ve ayak problemlerinin diğer biçimlerine benzemesidir. Doğru bir tanı için ayak ve ortopedi cerrahı gibi bir uzmana görünmeniz gerekir. Ayak cerrahınız ya da ortopedi cerrahınız bir röntgen ile topuk dikenini tespit edebilir.

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikenleri doğrudan uzun süreli kas ve bağ gerilmesinden kaynaklanır. Sonunda, bu aşırı gerginlik topuğunuzdaki yumuşak dokuları gerer ve onları aşındırır.

Topuk dikenleri zamanla gelişir, bir antrenmandan veya spor etkinliğinden sonra aniden ortaya çıkmazlar. Topuk dikenleri, topuk ağrısı gibi erken belirtileri görmezden geldiğinizde ortaya çıkma eğilimindedir. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan tekrarlayan stres, topuk dikenlerinin yaygın bir nedenidir. Ayrıca ayağınızı desteklemeyen ayakkabı giyerek gelişebilirler.

Topuk dikenleri aşağıdakilerden de kaynaklanabilir:

 • Artrit
 • Topukta morarma
 • Aşırı vücut ağırlığı
 • Kötü giyilmiş ayakkabılar
 • Yürüyüş sorunları
 • Parmak arası terliklerin çok sık takılması
 • Yıpranmış ayakkabı

Topuk dikenlerinin yarısından fazlası plantar fasiitli kişilerde görülür. Bu ağrılı durum, topuk ve ayak parmaklarınız arasında uzanan sert, lifli doku ile ilgilidir. Plantar fasiit olması nihayetinde topuk dikenleri oluşması riskini artırır.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni için tedavi seçenekleri aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını içerebilir:

 • Soğuk Kompresler: Egzersiz ve yürüme sonrasında buz torbası kullanılması yararlı olabilir.
 • Anti-enflamatuar İlaçların Enjeksiyonları: Bunlar, topuk boyunca ve ayağın kemerindeki ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.
 • Reçetesiz Satılan Ağrı Kesici İlaçlar: Bunlar arasında asetaminofen (Tylenol), aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin) bulunabilir.
 • Fiziksel Terapi Egzersizleri ve Germe Egzersizleri: Bunlar günün herhangi bir saatinde yapılabilir, ancak gerilmeler yatmadan önce özellikle geceleri yardımcı olabilir.
 • Dinlenme: Uzun süre ayakta durduktan ve diğer aktivitelerden sonra ayaklarınızı dinlendirmek önemlidir.
 • Ortez Ayakkabı: Bunlar, taban desteği vermenize yardımcı olabilir.

Ayak cerrahınız veya ortopedi cerrahınız ameliyatı son çare olarak önerebilir. Bu ameliyat türü topuk dikeninin alınmasını içerir. Bazen plantar fasya kasını serbest bırakmayı da içerir.

Topuk dikeni ameliyatı sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak hareket kabiliyetini arttırmayı da amaçlar. Bu tür bir ameliyat geçiren çoğu insanda plantar fasiit vardır. Diğer tedavi şekilleri ve mevcut tedavilerden dolayı, topuk dikeni için ameliyat yaygın değildir.

Topuk Dikeni Nasıl Önlenir?

Topuk dikenini önlemek, genel ayak sağlığınıza daha fazla dikkat edilmesini gerektirir. Ayağınıza koyduğunuz günlük gerilmelere dikkat edin ve günün sonunda dinlenin.

Temel bir kural olarak, gelişen hiçbir topuk dikenini asla zorlamamalısınız. Yürümeye devam etmek, egzersiz yapmak veya topuk ağrısına neden olan ayakkabılar giymek topuk dikeni gibi uzun vadeli sorunlara yol açabilir. Herhangi bir aktiviteden sonra topuk ağrısı yaşarsanız, alanı buzlayın ve daha iyi oluncaya kadar ayağınızı dinlendirin.