Topuk Ağrısı (Plantar Fasciitis)

Topuk ağrısına genellikle plantar fasciitis, ancak topukta diken mevcutsa topuk dikeni sendromu olarak da adlandırılan bir durum topuk ağrısına neden olur. Topuk ağrısı ayrıca stres kırığı, tendinit, artrit, sinir tahrişi veya nadiren bir kist gibi diğer nedenlerden de kaynaklanabilir.

Birkaç olası neden olduğundan, topuk ağrısının doğru şekilde teşhis edilmesi önemlidir. Bir ayak ve ayak bileği cerrahı tüm olasılıkları ayırt edebilir ve topuk ağrınızın altında yatan kaynağı belirleyebilir.

Topuk Ağrısı Nedir?

Topuk ağrısına genellikle plantar fasciitis neden olur.
Plantar fasciitis, topuktan ayak parmaklarına uzanan doku bandının (plantar fasya) iltihabıdır. Bu durumda, fasya ilk önce tahriş olur ve sonra iltihaplanır ve bu da topuk ağrısı ile sonuçlanır.

Topuk Ağrısının Nedenleri

Topuk Ağrısı en yaygın nedeni ayağın hatalı yapısı ile ilgilidir. Örneğin, kemerleri ile ya da aşırı düz ayaklarla ya da yüksek kemerli ayaklarla sorunları olan insanlar, topuk ağrısının gelişimine daha yatkındır.

Destekleyici olmayan ayakkabıların sert ve düz yüzeylerde kullanılması, ayak doku bandına anormal baskı uygular ve topuk ağrısına yol açabilir. Bu, özellikle bir kişi ayakları üzerinde uzun saatler duruyorsa daha belirgindir. Obezite de topuk ağrısının oluşmasına katkıda bulunabilir.

Topuk Ağrısının Belirtileri

Plantar fasciitis belirtileri şunlardır:

 • Topuk altındaki ağrı
 • Ayak kemerinde ağrı
 • Genellikle ortaya çıkması üzerine daha kötü olan ağrı
 • Aylar boyunca artan ağrı
 • Topuk dibinde şişlik plantar fasciitisi olan insanlar genellikle ağrıları sabahları kalktıklarında veya uzun süre oturduktan sonra daha kötü olarak tanımlarlar. Birkaç dakikalık yürüyüşten sonra ağrı azalır, çünkü yürüyüş doku bandını uzatır. Bazı insanlar için ağrı azalır, ancak ayakları üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra geri döner.
Teşhis

Teşhise varmak için, ayak ve ayak bileği cerrahı tıbbi geçmişinizi ve ayağınızı inceler. Farklı topuk ağrısı tiplerini ayırt etmek için x ışınları veya diğer görüntüleme yöntemleri gibi tanısal görüntüleme çalışmaları da kullanılabilir. Bazen topuk mahmuzları plantar fasciitisli hastalarda bulunur, ancak bunlar nadiren bir ağrı kaynağıdır. Var olduklarında, durum plantar fasciitis / topuk dikeni sendromu olarak teşhis edilebilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Plantar fasciitis tedavisi evde başlayabileceğiniz birinci basamak stratejilerle başlar:

 • Esneme Egzersizleri: Baldır kaslarını geren egzersizler ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeye yardımcı olur.
 • Çıplak ayakla gitmekten kaçının. Ayakkabı olmadan yürürken, doku bandına aşırı gerginlik ve stres uygularsınız.
 • Buz: Günde birkaç kez 20 dakika boyunca topuğunuza bir buz torbası koymak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Buz ve topuk arasında ince bir havlu yerleştirin; doğrudan cilde buz uygulamayın.
 • Limit Aktiviteleri: Topuğunuzu dinlendirmek için genişletilmiş fiziksel aktiviteleri azaltın.
 • Ayakkabı Modifikasyonları: İyi kemer desteğine ve hafifçe yükseltilmiş bir topuğa sahip destekleyici ayakkabılar giymek doku üzerindeki baskıyı azaltır.

İlaçlar: Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için ibuprofen gibi oral steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) önerilebilir.

Birkaç hafta sonra hala ağrınız varsa, bu tedavi yaklaşımlarından birini veya birkaçını ekleyebilen ayak ve ayak bileği cerrahınıza görünün:

 • Dolgu, Bantlama ve Çemberleme: Pedleri ayakkabıya yerleştirmek, yürüyüşün etkisini yumuşatır. Vurma ve çemberleme ayağın desteklenmesine ve doku bandı üzerindeki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Ortez Cihazları: Ayakkabınıza uyan özel ortez cihazlar, topuk ağrısına neden olan yapısal anormallikleri düzeltmeye yardımcı olur.
  Enjeksiyon tedavisi Bazı durumlarda, kortikosteroid enjeksiyonları iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır.
 • Çıkarılabilir Yürüyüş Alçısı: Ayağını hareketsiz kılmak için birkaç hafta boyunca hareketsiz kalması için çıkarılabilir bir yürüyüş alçı kullanılabilir.
 • Gece Ateli: Gece ateli giymek, uyurken doku tabanının bir kısmını korumanızı sağlar. Bu, bazı hastaların yaşadığı sabah ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Fizik Tedavi: Rölyefin sağlanmasına yardımcı olmak için egzersizler ve diğer fizik tedavi önlemleri kullanılabilir.

Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Topuk ağrısı olan hastaların çoğu cerrahi dışı tedaviye yanıt vermesine rağmen, hastaların küçük bir yüzdesi ameliyat gerektirebilir. Birkaç ay boyunca yapılan cerrahi olmayan tedavinin ardından topuk ağrınız devam ederse, ameliyat kabul edilir. Ayak ve ayak bileği cerrahınız cerrahi seçenekleri sizinle görüşecek ve hangi yaklaşımın sizin için en faydalı olacağını belirleyecektir.

Uzun Vadeli Bakım

Topuk ağrısı tedavisinde ne tür bir tedavi uygulanırsa uygulansın, bu duruma neden olan sebepler deva. Bu nedenle, önleyici önlemlerle devam etmeniz gerekecektir. Destekleyici ayakkabılar giymek, özel ortez cihazların gerilmesi ve kullanılması, topuk ağrısı için uzun süreli tedavinin temelini oluşturur.