Menisküs Yırtığı Nedir?

Yırtık bir menisküs en yaygın diz yaralanmalarından biridir. Özellikle tüm ağırlığınızı dizinize koyarken dizinizi zorla döndürmenize veya döndürmenize neden olan herhangi bir aktivite, yırtık menisküslere yol açabilir.

Dizlerinizin her birinde, kaval kemiğiniz ve uyluk kemiğiniz arasında bir yastık görevi gören iki adet C şeklinde kıkırdak parçası bulunur. Yırtık bir menisküs ağrı, şişme ve sertliğe neden olur. Ayrıca diz hareketinde bir blok hissedebilir ve dizinizi tam olarak uzatmada sorun yaşayabilirsiniz.

Dinlenme, buz ve ilaç tedavisi gibi konservatif tedavi bazen yırtık bir menisküsün ağrısını hafifletmek ve yaralanmaya kendi kendine iyileşmesi için zaman tanımak için yeterlidir. Ancak diğer durumlarda yırtık bir menisküs ameliyat gerektirir.

Menisküs Yırtığı Belirtiler

Menisküsünüzü yırttıysanız, özellikle yırtık küçükse, ağrı ve şişmenin başlaması 24 saat veya daha fazla sürebilir. Dizinizde aşağıdaki belirti ve semptomları geliştirebilirsiniz:

 • Bir patlama hissi
 • Şişme veya sertlik
 • Ağrı, özellikle dizinizi bükerken veya döndürürken
 • Dizinizi tamamen düzleştirmede zorluk
 • Hareket ettirmeye çalıştığınızda diziniz yerine kilitlenmiş gibi hissetmek
 • Dizinizin yol verme hissi

Ne zaman doktora görünmeli?

Diziniz ağrıyorsa veya şişiyorsa veya dizinizi her zamanki gibi hareket ettiremiyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Menisküs Yırtığı Nedenleri

Yırtık bir menisküs, agresif dönüşler veya ani duruşlar ve dönüşler gibi dizinizi kuvvetli bir şekilde bükmenize veya döndürmenize neden olan herhangi bir aktiviteden kaynaklanabilir. Diz çökmek, çömelmek veya ağır bir şey kaldırmak bile bazen menisküs yırtılmasına neden olabilir.

Yaşlı erişkinlerde, dizdeki dejeneratif değişiklikler, çok az travma ile veya hiç travma olmaksızın yırtık bir menisküs oluşumuna katkıda bulunabilir.

Menisküs Yırtığı Riskleri

Dizin agresif bir şekilde bükülmesini ve döndürülmesini içeren aktiviteler yapmak sizi yırtık bir menisküs riskine sokar. Risk, özellikle futbol gibi temas sporlarına veya tenis veya basketbol gibi pivot gerektiren aktivitelere katılan sporcular için özellikle yüksektir.

Yaşlandıkça dizlerinizdeki aşınma ve yıpranma, yırtık menisküs riskini artırır. Obezite de öyle.

Menisküs Yırtığı Komplikasyonlar

Yırtık bir menisküs, dizinizin gevşemesine, genellikle yaptığınız gibi dizinizi hareket ettirememeye veya kalıcı diz ağrısına neden olabilir. Yaralı dizinizde osteoartrit geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Menisküs Yırtığını Nasıl Önleyebilirim?

Menisküs yırtıkları genellikle bir kazanın sonucu olduğu için önlenmesi zordur. Ancak bazı önlemler diz yaralanması riskini azaltabilir. Bu önlemler aşağıdaki gibidir:

 • Düzenli egzersizlerle uyluk kaslarınızı güçlü tutun.
 • Katılmadan önce hafif aktivitelerle ısının
 • Egzersizler arasında vücudunuza dinlenmesi için zaman verin. Yorgun kaslar yaralanma riskinizi artırabilir.
 • Ayakkabılarınızın yeterince desteğe sahip olduğundan ve doğru şekilde oturduğundan emin olun.
 • Esnekliği koruyun.
 • Antrenmanınızın yoğunluğunu asla aniden artırmayın