Tırnak Batması

Batık Ayak Tırnağı Nedir?

Bir ayak tırnağı battığında, kıvrılır ve ciltte büyür. Tırnağın kazılması cildi tahriş eder.

İçeride batık olan tırnak ciltte kırılmaya neden olursa, bakteriler içeri girebilir ve bu bölgede sık sık kötü kokan bir enfeksiyona neden olabilir. Bununla birlikte, parmak ağrılı olmasa bile, kırmızı, şişmiş veya ılık, deriye doğru aşağı doğru kıvrık bir tırnak.

Tırnak Batması Nedenleri

İç içe geçmiş ayak tırnaklarının nedenleri:

 • Kalıtım: Birçok insanda, tırnak batmasına yatkınlık eğilimi kalıtsaldır.
 • Travma: Bazen iç içe geçmiş bir ayak tırnağı, ayak parmağınızı sokmak, parmağınızı yere vurmak veya tekmelemek veya koşmak gibi ayak parmakları üzerinde tekrarlanan baskı içeren faaliyetlerde bulunmak gibi travmaların sonucudur.
 • İç ayak tırnakları batmasına en sık rastlanma nedeni tırnaklarınızı çok kısa kesmektir. Bu, tırnak yanındaki cildi tırnak üzerinde katlanmaya teşvik eder.
 • Yanlış Boyutlandırılmış Ayakkabılar: Ayak tırnak batması, dar veya kısa çorap ve ayakkabı giymekten kaynaklanabilir.
 • Tırnak Koşulları: Batırılmış ayak tırnaklarına mantar enfeksiyonları gibi tırnak problemleri veya travma nedeniyle tırnağı kaybetmeye neden olabilir.

Tedavi

Bazen iç ayak tırnaklarına uygulanan ilk tedavi evde güvenle yapılabilir. Bununla birlikte, bir enfeksiyondan şüphelenilirse veya diyabet, ayaktaki sinir hasarı veya zayıf kan dolaşımı gibi yüksek risk altındaki ayaklara sahip olanlar için evde tedavi kesinlikle önerilmez.

Evde Bakım

Enfeksiyonunuz veya yukarıdaki tıbbi durumlardan herhangi biri yoksa, ayağınızı oda sıcaklığında suya batırabilirsiniz ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olmak için tırnak katının kenarına hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Tırnağın tekrar tekrar kesilmesi durumun zamanla kötüleşmesine neden olabilir. Semptomlarınız düzelmezse, ayak ve ayak bileği cerrahını görmenin zamanı gelmiştir.

Doktor Bakımı

Ayak parmağını ve ayak bileği cerrahını muayene ettikten sonra, sizin için en uygun tedaviyi seçecektir. Bir enfeksiyon varsa, oral bir antibiyotik reçete edilebilir.

Yapılan küçük bir cerrahi işlem ağrıyı hafifletilebilir ve rahatsız edici tırnak çıkarılabilir. Lokal anestezi uyguladıktan sonra, doktor tırnağın yan kenarının bir kısmını kaldırır. Bazı tırnaklar, tırnak kökünün çıkarılmasını gerektirebilir, tırnak tekrar büyüyebilir.

Tırnak prosedüründen sonra hafif bir bandaj uygulanacaktır. Çoğu insan ameliyattan sonra çok az ağrı hisseder ve ertesi gün normal aktiviteye devam edebilir. Cerrahınız oral bir antibiyotik reçete etmişse, semptomlarınız iyileşmiş olsa bile tüm ilaçları aldığınızdan emin olun.

Tırnak Batmasını Önleme

Birçok iç ayak tırnağı vakası aşağıdakilerle önlenebilir:

 • Uygun Düzeltme: Ayak tırnaklarını oldukça düz bir çizgide kesin ve çok kısa kesmeyin. El tırnağınızı, tırnağın kenarları ve ucunun altına sokabilmelisiniz.
 • Uygun Ayakkabı ve Çoraplar: Parmak uçlarında kısa veya dar ayakkabılar giymeyin. Gevşeyen ayakkabılardan kaçının, çünkü ayak parmakları üzerinde, özellikle de koşarken veya yürürken parmak üzerinde baskıya neden olurlar.

Evde Tedavi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Tırnaklarınızı çentik kesmeyin. Bazı insanların inandıklarının aksine, bu tırnakların aşağı doğru eğilme eğilimini azaltmaz.
 • Tırnak sınırlarını tekrar tekrar kesmeyin. Tekrarlanan düzeltme, tırnağın büyüme şeklini değiştirmez ve durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Tırnakların altına pamuk koymayın. Bu sadece ağrıyı gidermekle kalmaz, zararlı bakterilerin büyümesi ve enfeksiyonla sonuçlanması için bir yer sağlar.
 • Reçetesiz satılan ilaçlar etkisizdir. Topikal ilaçlar ağrıyı maskeleyebilir, ancak altta yatan sorunu düzeltmezler.