Ayak Bileği Ağrısı Nedir?

Ayak bileği ağrısı, ayak bileklerinizdeki herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı ifade eder. Bu ağrı, burkulma gibi bir yaralanma veya artrit gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir.

Ulusal Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne (NUHS) göre, bir ayak bileği burkulması, tüm ayak bileği yaralanmalarının yüzde 85’ini oluşturan ayak bileği ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bağlarınız (kemikleri bağlayan dokular) yırtıldığında veya gerildiğinde, burkulma meydana gelir.

Ayak bileği burkulmalarının çoğu, dış ayak bileğinizin yere doğru bükülmesine neden olarak ayaklarınız dönerken meydana gelen yan burkulmalardır. Bu işlem ligamanları uzatır veya yırtar.

Bir burkulan ayak bileği genellikle yaklaşık 7-14 gün boyunca şişer ve morluklar. Bununla birlikte, ağır yaralanmaların tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Bir kez iyileştiğinde, burkulan ayak bileği, diğer ayak bileğine göre bazen kalıcı olarak daha zayıf ve daha az kararlıdır. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP) tarafından yayınlanan bir bildiriye göre, ayak bileği burkulması için en büyük risk faktörü, önceki bir ayak bileği burkulmasıdır.

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri

Burkulma, ayak bileği ağrısının yaygın bir nedenidir. Ayrıca ağrı aşağıdakilerin bir sonucu da olabilir:

 • Gut
 • Artrit (özellikle osteoartrit)
 • Siyatik gibi sinir hasarı veya hasarı
 • Tıkanmış kan damarları
 • Eklemde enfeksiyon

Burkulma sonucu genellikle ayak bileği yuvarlanır veya bükülür, böylece dış ayak bileği yere doğru hareket eder ve kemikleri bir arada tutan ayak bileğinin ligamentleri yırtılır. Ayak bileğinin burkulması ayrıca kıkırdakta veya ayak bileğinizdeki tendonlarda hasara neden olabilir.

Gut, ürik asit vücutta birikirse oluşur. Bu normalden yüksek ürik asit konsantrasyonu (vücudun eski hücrelerin normal parçalanmasının bir yan ürünü) eklemlerde kristaller biriktirerek keskin ağrıya neden olabilir.

Pseudogout, eklemlerde kalsiyum birikintilerinin biriktiği benzer bir durumdur. Hem gut hem de pseudogoutun semptomları ağrı, şişme ve kızarıklığı içerir.

Artrit ayrıca ayak bileği ağrısına da neden olabilir. Artrit, eklemlerin iltihabıdır. Birden fazla artrit tipi ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir, ancak osteoartrit en yaygın olanıdır. Osteoartrit genellikle eklemlerde aşınma ve yıpranma nedeniyle oluşur. İleri yaşlılarda, osteoartrit gelişme olasılığı daha yüksektir.

Septik artrit, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyonun neden olduğu artrittir. Bu, ayak bilekleri enfekte olmuş bölgelerden biriyse, ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir.

Ayak bileği ağrınız artritin bir sonucuysa, ağrıyı iyileştiremez veya ortadan kaldıramazsınız. Ancak, ağrıyı kontrol etmenin yolları var. Bunlardan bazıları:

 • Reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • Ağrı, şişme ve iltihabı azaltmak için nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) alabilirsiniz.
 • Fiziksel olarak aktif kalın ve hafif egzersiz odaklı bir fitness programı izleyin.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanma.
 • Eklemlerinizde iyi bir hareket aralığı sağlamak için gerin.
 • Vücudunuzun kilosunu sağlıklı bir aralıkta tutun, bu da eklemlerdeki stresi azaltır.